Step 1: The heating effect of a current is given by \(I_{rms}^2 R\), where \(I_{rms}\) is the root mean square current.
Step 2: For an AC current with a peak value \(I_p = 14.14 A\), \(I_{rms} = \frac{I_p}{\sqrt{2}} = \frac{14.14}{\sqrt{2}} = 10 A\).
Step 3: To achieve the same heating effect with DC, the DC current must equal the RMS value of the AC current.
Step 4: Therefore, the direct current required is 10 A.
A laser beam has intensity of $4.0\times10^{14}\ \text{W/m}^2$. The amplitude of magnetic field associated with the beam is ______ T. (Take $\varepsilon_0=8.85\times10^{-12}\ \text{C}^2/\text{N m}^2$ and $c=3\times10^8\ \text{m/s}$)