A rectangular wire loop of sides 8 cm and 2 cm with a small cut is moving out of a region of uniform magnetic field of magnitude 0.3 T directed normal to the loop. What is the emf developed across the cut if the velocity of the loop is 1 cm s-1 in a direction normal to the (a) longer side, (b) shorter side of the loop? For how long does the induced voltage last in each case?
Length of the rectangular wire, l = 8 cm = 0.08 m
Width of the rectangular wire, b = 2 cm = 0.02 m
Hence, area of the rectangular loop,
A = lb
= 0.08 x 0.02
= 16 x 10-4 m2
Magnetic field strength, B = 0.3 T Velocity of the loop, v = 1 cm/s = 0.01 m/s
(a) Emf developed in the loop is given as:
e = Blv
= 0.3 × 0.08 x 0.01 = 2.4 x 10-4 V
Time taken to travel along the width, t = \(\frac{Distance travelled}{Velocity}\) = \(\frac{b}{v}\)
= \(\frac{0.02}{0.01}\)= 2 s
Hence, the induced voltage is 2.4 x 10-4 V which lasts for 2 s.
(b) Emf developed, e = Bbv
= 0.3 × 0.02 x 0.01 = 0.6 x 10-4 V
Time taken to travel along the length, t = \(\frac{Distance travelled}{Velocity}\) = \(\frac{I}{V}\)
= \(\frac{0.08}{0.01}\) = 8 s
Hence, the induced voltage is 0.6 x 10-4 V which lasts for 8 s.


Aakash and Baadal entered into partnership on 1st October 2023 with capitals of Rs 80,00,000 and Rs 60,00,000 respectively. They decided to share profits and losses equally. Partners were entitled to interest on capital @ 10 per annum as per the provisions of the partnership deed. Baadal is given a guarantee that his share of profit, after charging interest on capital, will not be less than Rs 7,00,000 per annum. Any deficiency arising on that account shall be met by Aakash. The profit of the firm for the year ended 31st March 2024 amounted to Rs 13,00,000.
Prepare Profit and Loss Appropriation Account for the year ended 31st March 2024.

There are two laws, given by Faraday which explain the phenomena of electromagnetic induction:
Whenever a conductor is placed in a varying magnetic field, an emf is induced. If the conductor circuit is closed, a current is induced, known as the induced current.
The Emf induced inside a coil is equal to the rate of change of associated magnetic flux.
This law can be mathematically written as:
∈\(-N {\triangle \phi \over \triangle t}\)
