The time period of SHM depends on mass and spring constant: \(T=2\pi\sqrt{\frac{m}{k}}\). For mass changes, compare squared ratios of T.
The time period of SHM is given by:
\[T=2\pi\sqrt{\frac{m}{k}}\]
Initially, \(T=1\) s:
\[1=2\pi\sqrt{\frac{m}{k}}\]
Squaring both sides:
\[\frac{m}{k}=\frac{1}{4\pi^{2}}\] ……………(1)
After increasing the mass by 3 kg, the period becomes 2 s:
\[2=2\pi\sqrt{\frac{m+3}{k}}\]
Squaring both sides:
\[\frac{m+3}{k}=\frac{4}{4\pi^{2}}=\frac{1}{\pi^{2}}\] ………………(2)
Dividing equation (2) by equation (1):
\[\frac{m+3}{m}=4\]
Simplify:
\[m+3=4m\]
\[3m=3 \Rightarrow m=1 \text{ kg}\]
Thus, the value of m is 1 kg.
The correct answer is 1.
T=2πkm=1
T′=2πkm+3=2
T′T=m+3m=21
⇒m+3m=41
m=1
A 4 kg mass is suspended as shown in the figure. All pulleys are frictionless and spring constant \( K \) is \( 8 \times 10^3 \) Nm\(^{-1}\). The extension in spring is ( \( g = 10 \) ms\(^{-2}\) )

A 3 kg block is connected as shown in the figure. Spring constants of two springs \( K_1 \) and \( K_2 \) are 50 Nm\(^{-1}\) and 150 Nm\(^{-1}\) respectively. The block is released from rest with the springs unstretched. The acceleration of the block in its lowest position is ( \( g = 10 \) ms\(^{-2}\) ) 
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

Mechanical properties of solids intricate the characteristics such as the resistance to deformation and their strength. Strength is the ability of an object to resist the applied stress, to what extent can it bear the stress.