A heat pump, operating in reversed Carnot cycle, maintains a steady air temperature of 300 K inside an auditorium. The heat pump receives heat from the ambient air. The ambient air temperature is 280 K. Heat loss from the auditorium is 15 kW. The power consumption of the heat pump is _________ kW (rounded off to 2 decimal places).
Given: \[ T_H = 300 \ {K}, \quad T_L = 280 \ {K}, \quad Q_H = 15 \ {kW} \] For a reversed Carnot cycle, the Coefficient of Performance (COP) of the heat pump is: \[ {COP}_{{HP}} = \frac{T_H}{T_H - T_L} = \frac{300}{300 - 280} = \frac{300}{20} = 15 \] Power consumption of the heat pump is given by: \[ {COP}_{{HP}} = \frac{Q_H}{W} \Rightarrow W = \frac{Q_H}{{COP}_{{HP}}} = \frac{15}{15} = 1.00 \ {kW} \]
Correct Answer: 1.00 kW

Consider two identical tanks with a bottom hole of diameter \( d \). One tank is filled with water and the other tank is filled with engine oil. The height of the fluid column \( h \) is the same in both cases. The fluid exit velocity in the two tanks are \( V_1 \) and \( V_2 \). Neglecting all losses, which one of the following options is correct?
