1. To convert a galvanometer into a voltmeter: $V = I_g (R_g + R_s)$, where $I_g$ = full scale deflection current, $R_g$ = galvanometer resistance, $R_s$ = series resistance.
2. Given: $V = 20$ V, $I_g = 4$ mA = 0.004 A, $R_g = 8~\Omega$.
3. Series resistance required: $R_s = \frac{V}{I_g} - R_g = \frac{20}{0.004} - 8 = 5000 - 8 = 4992~\Omega$