To determine the time after which the radiation emitted by the radioactive source falls to a safe level, we begin by understanding radioactive decay characterized by half-life. Given:
The formula for radioactive decay is:
N(t) = N₀ × (1/2)^(t/T₁/₂)
where N(t) is the intensity at time t, N₀ is the initial intensity. We set N(t) equal to 1 (safe level) and solve for t.
1 = 64 × (1/2)^(t/2.5)
(1/2)^(t/2.5) = 1/64
(1/2)^(t/2.5) = (1/2)⁶
t/2.5 = 6
t = 6 × 2.5 = 15 hours
Thus, the minimum required time is 15 hours. This value lies within the expected range of 15 to 15 hours.
The half-life of a radioactive nucleus is 5 years. The fraction of the original sample that would decay in 15 years is:
Let \( ABC \) be a triangle. Consider four points \( p_1, p_2, p_3, p_4 \) on the side \( AB \), five points \( p_5, p_6, p_7, p_8, p_9 \) on the side \( BC \), and four points \( p_{10}, p_{11}, p_{12}, p_{13} \) on the side \( AC \). None of these points is a vertex of the triangle \( ABC \). Then the total number of pentagons that can be formed by taking all the vertices from the points \( p_1, p_2, \ldots, p_{13} \) is ___________.
Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.
Consider an A.P. $a_1,a_2,\ldots,a_n$; $a_1>0$. If $a_2-a_1=-\dfrac{3}{4}$, $a_n=\dfrac{1}{4}a_1$, and \[ \sum_{i=1}^{n} a_i=\frac{525}{2}, \] then $\sum_{i=1}^{17} a_i$ is equal to
The amount of time taken for half of a particular sample to react is known as Half-life.
We can describe exponential decay by any of the three formulas

