\(θ_1 = \frac{1}{2} α(2\times 1-1) = 5 \;rad\)
⇒ \(α = 10\; rad/sec^2\)
So \(θ_2 = \frac{1}{2} \times α(2\times 2-1) = 15 \;rad\)
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
In the real world, everything is always in motion. Objects move at a variable or a constant speed. When someone steps on the accelerator or applies brakes on a car, the speed of the car increases or decreases and the direction of the car changes. In physics, these changes in velocity or directional magnitude of a moving object are represented by acceleration.
