A container has a base of 50 cm × 5 cm and height 50 cm, as shown in the figure. It has two parallel electrically conducting walls each of area 50 cm × 50 cm. The remaining walls of the container are thin and non-conducting. The container is being filled with a liquid of dielectric constant 3 at a uniform rate of 250 cm3s−1. What is the value of the capacitance of the container after 10 seconds? [Given: Permittivity of free space 𝜖0 = 9 × 10−12 C2N−1m−2, the effects of the non-conducting walls on the capacitance are negligible]
27 pF
63 pF
81 pF
135 pF
To determine the capacitance of the container after 10 seconds, we need to calculate the change in height of the liquid using its filling rate and then determine how this affects the capacitance.
Given:
1. Calculate the volume of liquid filled in 10 seconds:
Volumetric flow rate = 250 cm3/s
Total volume of liquid filled in 10 seconds = 250 cm³/s × 10 s = 2500 cm³
2. Determine the height of the liquid column:
Base area = 50 cm × 5 cm = 250 cm²
Height of the liquid (h) after 10 seconds = Volume / Base area = 2500 cm³ / 250 cm² = 10 cm
3. Calculate the capacitance:
The capacitance of a parallel plate capacitor with a dielectric is given by:
C = (κ × 𝜖0 × A) / d
Where:
C = (3 × 9 × 10−12 × 0.25) / 0.1 = 67.5 × 10−12 F = 67.5 pF
The closest option to this calculated value is 63 pF.

\(h = \frac {250*10}{50*5} = 10 cm \)
\[C1 = \frac{(0.40 * 0.50) * 9 * 10}{5 * 10}\]= 0.36 * 10-10 F
\(C2 = \frac {3*0.10*0.5*9*10-12}{5*10-2}\)
C2 = 0.27 * 10-10 F
C = C1 + C2
= 63pF
Match List-I with List-II.
Choose the correct answer from the options given below :}
There are three co-centric conducting spherical shells $A$, $B$ and $C$ of radii $a$, $b$ and $c$ respectively $(c>b>a)$ and they are charged with charges $q_1$, $q_2$ and $q_3$ respectively. The potentials of the spheres $A$, $B$ and $C$ respectively are:
Two resistors $2\,\Omega$ and $3\,\Omega$ are connected in the gaps of a bridge as shown in the figure. The null point is obtained with the contact of jockey at some point on wire $XY$. When an unknown resistor is connected in parallel with $3\,\Omega$ resistor, the null point is shifted by $22.5\,\text{cm}$ towards $Y$. The resistance of unknown resistor is ___ $\Omega$. 
Let $ P(x_1, y_1) $ and $ Q(x_2, y_2) $ be two distinct points on the ellipse $$ \frac{x^2}{9} + \frac{y^2}{4} = 1 $$ such that $ y_1 > 0 $, and $ y_2 > 0 $. Let $ C $ denote the circle $ x^2 + y^2 = 9 $, and $ M $ be the point $ (3, 0) $. Suppose the line $ x = x_1 $ intersects $ C $ at $ R $, and the line $ x = x_2 $ intersects $ C $ at $ S $, such that the $ y $-coordinates of $ R $ and $ S $ are positive. Let $ \angle ROM = \frac{\pi}{6} $ and $ \angle SOM = \frac{\pi}{3} $, where $ O $ denotes the origin $ (0, 0) $. Let $ |XY| $ denote the length of the line segment $ XY $. Then which of the following statements is (are) TRUE?
The electrostatic potential is also known as the electric field potential, electric potential, or potential drop is defined as “The amount of work that is done in order to move a unit charge from a reference point to a specific point inside the field without producing an acceleration.”
SI unit of electrostatic potential - volt
Other units - statvolt
Symbol of electrostatic potential - V or φ
Dimensional formula - ML2T3I-1
The electric potential energy of the system is given by the following formula:
U = 1/(4πεº) × [q1q2/d]
Where q1 and q2 are the two charges that are separated by the distance d.