Initial temperature of the body of the child, T1 = 101°F
Final temperature of the body of the child, T2 = 98°F
Change in temperature, ΔT = [(101 - 98) x \(\frac{5}{9}\)]°C
Time taken to reduce the temperature, t = 20 min
Mass of the child, m = 30 kg = 30 × 103 g
Specific heat of the human body = Specific heat of water = c
= 1000 cal/kg/ °C
Latent heat of evaporation of water, L = 580 cal g–1
The heat lost by the child is given as:
△θ = mc△T
= 30 x 1000 x (101 - 98) x \(\frac{5}{9}\)
= 50000 cal
Let m1 be the mass of the water evaporated from the child’s body in 20 min.
Loss of heat through water is given by:
△θ = m1L
m1 = \(\frac{\Delta\Theta}{L}\)
= \(\frac{50000}{580}\) = 86.2 g
Average rate of extra evaporation caused by the drug = \(\frac{m_1}{t}\)
= \(\frac{86.2}{200}\)
= 4.3 g/min
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
It is defined as the movement of heat across the border of the system due to a difference in temperature between system and its surroundings.
Heat can travel from one place to another in several ways. The different modes of heat transfer include:
