The correct answer is (C) : \(266.7\, K\)
Efficiency , \(η=1-\frac{T_L}{T_H}\)
Given : η = 50%
\(\therefore\frac{1}{2}=1-\frac{T_L}{T_H}\)
when η increases by 30% then,
\(\frac{1}{2}(1.3)=1-(\frac{T_L-40}{T_H})\)
\(⇒\frac{1}{2}(1.3)=\frac{1}{2}+\frac{40}{T_H}\)
\(\therefore T_H=266.7\ K\)

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
From the second law of thermodynamics, two important results are derived where the conclusions are taken together to constitute Carnot’s theorem. It may be stated in the following forms.
