Question:

A cannon fires two similar shells one after the other each with a velocity of 100 m/s at angles 60$^\circ$ and 30$^\circ$ respectively with the horizontal such that they both hit the target at the same time. The time interval between the firing of the two shells is (Acceleration due to gravity = 10 m/s²).

Show Hint

The range and time of flight of a projectile depend on the angle and velocity.
Updated On: Mar 17, 2025
  • 6.57 s
  • 7.32 s
  • 8.28 s
  • 3.14 s
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is C

Solution and Explanation

Step 1: Time of Flight Formula
\[ T = \frac{2 v \sin\theta}{g} \] For \( \theta_1 = 60^\circ \), \( \theta_2 = 30^\circ \), solving gives: \[ \text{Time interval} = 8.28 \text{ s} \] Step 3: Conclusion
Thus, Option (3) is correct.
Was this answer helpful?
1
1

Top Questions on rotational motion

View More Questions