Step 1: Determine the total distance fallen in 5 seconds.
Using the formula for distance travelled under gravity: \[ s = \frac{1}{2}gt^2 = \frac{1}{2}(9.8 \, {m/s}^2)(5^2) = 122.5 \, {m} \] Step 2: Determine the distance fallen in the first 3 seconds. \[ s_1 = \frac{1}{2}(9.8 \, {m/s}^2)(3^2) = 44.1 \, {m} \] Step 3: Calculate the distance in the last two seconds. \[ s_2 = s - s_1 = 122.5 \, {m} - 44.1 \, {m} = 78.4 \, {m} \]
The motion of an airplane is represented by the velocity-time graph as shown below. The distance covered by the airplane in the first 30.5 seconds is km.
Match the following physical quantities with their respective dimensional formulas.
Three blocks of masses 2 m, 4 m and 6 m are placed as shown in figure. If \( \sin 37^\circ = \frac{3}{5} \), \( \sin 53^\circ = \frac{4}{5} \), the acceleration of the system is:
For a particle executing simple harmonic motion, match the following statements (conditions) from column I to statements (shapes of graph) in column II.
In a Carnot engine, the absolute temperature of the source is 25% more than the absolute temperature of the sink. The efficiency of the engine is