Question:

A ball is thrown from the top of a tower with an initial velocity of $10\,ms^{-1}$ at an angle of $30^?$ with the horizontal. If it hits the ground at a distance of $17.3\,m$ from the base of the tower, the height of the tower is (Take $g= 10\,m s^{-2}$)

Updated On: Jul 5, 2022
  • $5\,m$
  • $20\,m$
  • $15\,m$
  • $10\,m$
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is D

Solution and Explanation

Here, $\theta = 30^?$, $u = 10\,ms^{-1}$, $R = 17.3\,m$, $g= 10\,ms^{-2}$ For horizontal motion, $R = u\, cos \theta t$ or $t=\frac{R}{u\,cos\,\theta}$ $\frac{17.3}{10\,cos\,30^{?}}$ $\frac{17.3\times2}{10\times\sqrt{3}}$ $=\frac{17.3\times2}{10\times1.73}$ $=2\,s$ For vertical motion, $y=u\,sin\theta t-\frac{1}{2}gt^{2}$ $y=10\,sin\,30^{?}\times2-\frac{1}{2}\times10\times2^{2}$ $=10-20=-10\,m$. Height of tower $= 10\, m$.
Was this answer helpful?
0
0

Concepts Used:

Motion in a Plane

It is a vector quantity. A vector quantity is a quantity having both magnitude and direction. Speed is a scalar quantity and it is a quantity having a magnitude only. Motion in a plane is also known as motion in two dimensions. 

Equations of Plane Motion

The equations of motion in a straight line are:

v=u+at

s=ut+½ at2

v2-u2=2as

Where,

  • v = final velocity of the particle
  • u = initial velocity of the particle
  • s = displacement of the particle
  • a = acceleration of the particle
  • t = the time interval in which the particle is in consideration