Question:

0.592 g of copper is deposited in 60 minutes by passing 0.5 amperes current through a solution of copper (II) sulphate. The electro chemical equivalent of copper (II) in g/C is:

Show Hint

The electrochemical equivalent is calculated by dividing the mass of the substance deposited by the total charge passed through the solution.
Updated On: Mar 17, 2025
  • 3.3×1033.3 \times 10^{-3}
  • 3.3×1043.3 \times 10^{-4}
  • 6.6×1036.6 \times 10^{-3}
  • 6.6×1046.6 \times 10^{-4} 

Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is B

Solution and Explanation

The total charge passed is Q=I×t=0.5A×3600s=1800C Q = I \times t = 0.5 \, \text{A} \times 3600 \, \text{s} = 1800 \, \text{C} . The electrochemical equivalent k k is given by k=mass depositedcharge passed=0.59218003.3×104g/C k = \frac{\text{mass deposited}}{\text{charge passed}} = \frac{0.592}{1800} \approx 3.3 \times 10^{-4} \, \text{g/C} .

Was this answer helpful?
0
0