What is the pressure inside the drop of mercury of radius 3.00 mm at room temperature ? Surface tension of mercury at that temperature (20 °C) is 4.65×10–1 N m–1. The atmospheric pressure is 1.01×105 Pa. Also give the excess pressure inside the drop.
1.01 × 10 5 Pa; 310 Pa
Radius of the mercury drop, r = 3.00 mm = 3 × 10 - 3 m
Surface tension of mercury, S = 4.65 × 10 - 1 N m - 1
Atmospheric pressure, P0 = 1.01 × 10 5 Pa
Total pressure inside the mercury drop
= Excess pressure inside mercury + Atmospheric pressure
= \(\frac{2S }{ r} \)+ P0
\(=\frac{ 2 × 4.65 × 10 ^{- 1}} {3 × 10 ^{- 3}} + 10.1 × 10^ 5 \)
= 1.0131 × 10 5
= 1.01 × 10 5 Pa
Excess pressure = \(\frac{2S }{ r} \)
\(= \frac{2 × 4.65 × 10^{ - 1} }{ 3 × 10 ^{- 3} }\)
= 310 Pa
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
Pressure is defined as the force applied perpendicular to the surface of an object per unit area over which that force is distributed.
When a force of ‘F’ Newton is applied perpendicularly to a surface area ‘A’, then the pressure exerted on the surface by the force is equal to the ratio of F to A. The formula for pressure (P) is:
P = F / A
The SI unit of pressure is the pascal (Pa)
A pascal can be defined as a force of one newton applied over a surface area of a one-meter square.