The total voltage gain of the cascaded amplifiers is the product of their individual gains: \[ {Total Gain} = 10 \times 20 = 200 \] Now, multiply the input signal by the total gain: \[ {Output signal} = 0.01 \times 200 = 2 \, {V} \] Thus, the output AC signal is 2 V.
Final Answer: 2 V.
Which of the following are ambident nucleophiles?
[A.] CN$^{\,-}$
[B.] CH$_{3}$COO$^{\,-}$
[C.] NO$_{2}^{\,-}$
[D.] CH$_{3}$O$^{\,-}$
[E.] NH$_{3}$
Identify the anomers from the following.

The standard Gibbs free energy change \( \Delta G^\circ \) of a cell reaction is \(-301 { kJ/mol}\). What is \( E^\circ \) in volts?
(Given: \( F = 96500 { C/mol}\), \( n = 2 \))