10.5 m Density of mercury, ρ1 = 13.6 × 10 3 kg / m3
Height of the mercury column, h1 = 0.76 m
Density of French wine, ρ2 = 984 kg/m3
Height of the French wine column = h2
Acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s2
The pressure in both the columns is equal, i.e.,
Pressure in the mercury column = Pressure in the French wine column
ρ1h1g = ρ2h2g
\(h_2 = \frac{ρ_1h_1 }{ ρ_2}\)
\(=\frac{ 13.6 × 10 3 × 0.76 }{ 984 }\)
= 10.5 m
Hence, the height of the French wine column for normal atmospheric pressure is 10.5 m.
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
In fluid dynamics, Bernoulli's principle states that an increase in the speed of a fluid occurs simultaneously with a decrease in static pressure or a decrease in the fluid's potential energy. The principle is named after Daniel Bernoulli who published it in his book Hydrodynamica in 1738.
