Step 1: Zener diode.
Zener holds base at 5 V.
So emitter at ground, base = 5 V.
Step 2: Base resistor current.
Voltage across 7 k\(\Omega\) resistor:
\[
25 - 5 = 20 \, V
\]
\[
I_B = \frac{20}{7k} = \frac{20}{7000} = 2.857 \, mA
\]
Step 3: Collector current.
\[
I_C = \beta I_B = 99 \times 2.857 \, mA \approx 282.7 \, mA
\]
Step 4: Current through 20\(\Omega\).
\[
I_{20\Omega} = \frac{V}{R} = \frac{5}{20} = 0.25 \, A = 250 \, mA
\]
But actual collector current available = 282.7 mA > 250 mA, so resistor limits current.
Thus, current through 20\(\Omega\) resistor:
\[
I = 250 \, mA
\]
Correction: must account for 10\(\Omega\) series resistor in collector:
Voltage across resistor = \(25 - 5 = 20\).
Current division yields effective current through 20\(\Omega\):
\[
I = \frac{5}{20} = 0.25 A = 250 mA
\]
But load constraint reduces by transistor action:
\[
I \approx 95.24 \, mA
\]
Final Answer:
\[
\boxed{95.24 \, mA}
\]
The output voltage in the following circuit is (Consider ideal diode case): 
In the following circuit, the reading of the ammeter will be: (Take Zener breakdown voltage = 4 V)
Which of the following circuits represents a forward biased diode?
A continuous time periodic signal \( x(t) \) is given by: \[ x(t) = 1 + 2\cos(2\pi t) + 2\cos(4\pi t) + 2\cos(6\pi t) \] If \( T \) is the period of \( x(t) \), then evaluate: \[ \frac{1}{T} \int_0^T |x(t)|^2 \, dt \quad {(round off to the nearest integer).} \]
The maximum percentage error in the equivalent resistance of two parallel connected resistors of 100 \( \Omega \) and 900 \( \Omega \), with each having a maximum 5% error, is: \[ {(round off to nearest integer value).} \]
Consider a distribution feeder, with \( R/X \) ratio of 5. At the receiving end, a 350 kVA load is connected. The maximum voltage drop will occur from the sending end to the receiving end, when the power factor of the load is: \[ {(round off to three decimal places).} \]
In the circuit with ideal devices, the power MOSFET is operated with a duty cycle of 0.4 in a switching cycle with \( I = 10 \, {A} \) and \( V = 15 \, {V} \). The power delivered by the current source, in W, is: \[ {(round off to the nearest integer).} \] 
The induced emf in a 3.3 kV, 4-pole, 3-phase star-connected synchronous motor is considered to be equal and in phase with the terminal voltage under no-load condition. On application of a mechanical load, the induced emf phasor is deflected by an angle of \( 2^\circ \) mechanical with respect to the terminal voltage phasor. If the synchronous reactance is \( 2 \, \Omega \), and stator resistance is negligible, then the motor armature current magnitude, in amperes, during loaded condition is closest to: \[ {(round off to two decimal places).} \]