At time t = 0 s, the instantaneous acceleration is zero
At time t = 0 s, there is a deceleration of the object
At time t - 1 s, the object is at rest
At time t = 1 s, the instantaneous acceleration is zero
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option isB
Solution and Explanation
The velocity of a object is given by equation $v(t)=v_{0}-5 t+5 t^{2}$ Acceleration $a=\frac{d v}{d t}=\frac{d}{d t}\left(v_{0}-5 t+5 t^{2}\right)=-5+10\, t$ at $t=0$ the acceleration of object $a=-5+10(0)=-5\,ms ^{-2}$ So, at time $t=0$, there is deceleration of object. at $t=1\, s,\, v=v_{0}-5+5=v_{0} ms ^{-1}$ and $a=-5+10=+5\,ms ^{-2}$ So, at $t=0$, there is non zero and positive value of velocity and acceleration.