The thermodynamic data at 298 K for the decomposition reaction of limestone at equilibrium is given below: \[ \mathrm{CaCO_3(s)} \rightleftharpoons \mathrm{CaO(s)} + \mathrm{CO_2(g)} \] 
⇆ CaCO3(s) → CaO(s) + CO2(g)
Step 2: Calculate ΔG°298 at 298 K.ΔG°298 = [(-604.0) + (-394.4)] - (-1128.8) = +130.4 kJ mol-1
Step 3: Calculate ΔH° and ΔS°.ΔH° = [(-635.1) + (-393.5)] - (-1206.9) = +178.3 kJ mol-1
ΔS° = (ΔH° - ΔG°298) / 298 = ((178.3 - 130.4)×103) / 298 = 160.7 J mol-1K-1
Step 4: Estimate ΔG°1200.ΔG°1200 = ΔH° - TΔS° = 178.3×103 - 1200(160.7) = -14.5×103 J mol-1
Step 5: Compute equilibrium constant.ΔG° = -RT ln Kp → Kp = e-ΔG° / RT
Kp = e14500 / (8.314 × 1200) = e1.45 = 4.26
Step 6: Conclusion.Since Kp = PCO2, partial pressure of CO2 = 1.01 atm (approx.).
The number of chiral carbon centers in the following molecule is ............... 
A tube fitted with a semipermeable membrane is dipped into 0.001 M NaCl solution at 300 K as shown in the figure. Assume density of the solvent and solution are the same. At equilibrium, the height of the liquid column \( h \) (in cm) is ......... 
An electron at rest is accelerated through 10 kV potential. The de Broglie wavelength (in A) of the electron is .............
The number of stereoisomers possible for the following compound is .............. 