>
Exams
>
Chemistry
>
EMF
>
the standard emf of galvanic cell involving 3 mole
Question:
The standard emf of galvanic cell involving 3 moles of electrons in its redox reaction is 0.59 V. The equilibrium constant for the reaction of the cell is
BCECE - 2017
BCECE
Updated On:
Sep 15, 2024
10
25
10
20
10
15
10
30
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option is
D
Solution and Explanation
The correct option is (D) : 10
30
Download Solution in PDF
Was this answer helpful?
0
0
Top Questions on EMF
If
\(E°(Zn^{2+},Zn)=-0.763\ V\)
and
\(E°(Fe^{2+},Fe)=-0.44\ V\)
, then the emf of the cell
\(Zn/Zn^{2+}(a=0.001)||Fe^{2+}(a=0.005) Fe\)
is
JIPMER MBBS - 2018
Chemistry
EMF
View Solution
Find out E cell of the given cell M | M
2+
| | x
2-
|x.|
Eº
M
2+
I M
= 0.34 V
E°
x|x
2-
= 0.46 V
JEE Main
Chemistry
EMF
View Solution
View All
Questions Asked in BCECE exam
In a Bowler's solution containing the same concentrations of B
-
and HB, the ratio of K
B
to B
-
is 10
-10
. The pH of the Bowler's solution will be:
BCECE - 2025
Buffer Solutions
View Solution
The bond dissociation energies of gaseous H
2
, Cl
2
, and HCl are 104, 58, and 103 kcal, respectively. The enthalpy of formation of HCl gas would be:
BCECE - 2025
Enthalpy change
View Solution
The best indicator for titrating 0.1 N Na
2
CO
3
against 0.1 N HCl is:
BCECE - 2025
Acids and Bases
View Solution
Benzene on ozonolysis followed by reaction with Zn + H
2
O gives:
BCECE - 2025
Nomenclature Of Organic Compounds
View Solution
What is the enthalpy of neutralization for CH
3
COOH + NaOH?
BCECE - 2025
Enthalpy change
View Solution
View More Questions