>
Exams
>
Chemistry
>
EMF
>
if e zn 2 zn 0 763 v and e fe 2 fe 0 44 v then the
Question:
If
\(E°(Zn^{2+},Zn)=-0.763\ V\)
and
\(E°(Fe^{2+},Fe)=-0.44\ V\)
, then the emf of the cell
\(Zn/Zn^{2+}(a=0.001)||Fe^{2+}(a=0.005) Fe\)
is
JIPMER MBBS - 2018
JIPMER MBBS
Updated On:
Jun 25, 2024
equal to 0.323 V
less than 0.323 V
greater than 0.323 V
equal to 1.103 V
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option is
C
Solution and Explanation
The correct option is (C): greater than 0.323 V.
Download Solution in PDF
Was this answer helpful?
0
0
Top Questions on EMF
The standard emf of galvanic cell involving 3 moles of electrons in its redox reaction is 0.59 V. The equilibrium constant for the reaction of the cell is
BCECE - 2017
Chemistry
EMF
View Solution
Find out E cell of the given cell M | M
2+
| | x
2-
|x.|
Eº
M
2+
I M
= 0.34 V
E°
x|x
2-
= 0.46 V
JEE Main
Chemistry
EMF
View Solution
View All
Questions Asked in JIPMER MBBS exam
\(BrO^{3-}\)
Changes into
\(Br_2\)
in an acidic medium of a unbalanced equation how many electron should be present on the balanced electron.
JIPMER MBBS - 2019
Balancing a redox reaction
View Solution
2KHCO
3
→CO
2
+ H
2
O find amount of gases formed (in lit.). When amount of KHCO
3
is 33 gm.
JIPMER MBBS - 2019
Stoichiometry and Stoichiometric Calculations
View Solution
\(2KHCO_3→.......+CO_2+H_2O\)
find amount of gases formed (in lit.) when amount of
\(KHCO_3\)
is 33 gm.
JIPMER MBBS - 2019
Stoichiometry and Stoichiometric Calculations
View Solution
How many moles of
\(KI\)
are required to produce 0.4 moles of
\(K_2HgI_4\)
?
JIPMER MBBS - 2019
Mole concept and Molar Masses
View Solution
If molarity of
\(Cu^+2\)
ions is 3x10
-4
express this in ppm
JIPMER MBBS - 2019
Mole concept and Molar Masses
View Solution
View More Questions