Step 1: Recall the anionic unit of amphiboles.
Amphiboles are double-chain inosilicates. The fundamental silicate anion is
\[
(\mathrm{Si}_4\mathrm{O}_{11})^{6-}.
\]
Step 2: Count how many oxygens are shared (bridging).
If four SiO$_4$ tetrahedra were isolated, they would contain $4\times4=16$ O.
In the double chain they actually have 11 O, hence the number of shared (bridging) oxygens
\[
b = 16-11=5.
\]
Step 3: Determine non-bridging oxygens.
Total oxygens present in the anionic unit $=11$.
Therefore, non-bridging oxygens $=11-b=11-5=6$.
Step 4: Form the ratio.
Bridging : Non-bridging $= 5 : 6$.
Final Answer:\quad \[ \boxed{5:6} \]
The following table provides the mineral chemistry of a garnet. All oxides are in weight percentage and cations in atoms per formula unit. Total oxygen is taken as 12 based on the ideal garnet formula. Consider Fe as Fetotal and Fe\(^{3+}\) = 0. The Xpyrope of this garnet is _.
The following table provides the mineral chemistry of a garnet. All oxides are in weight percentage and cations in atoms per formula unit. Total oxygen is taken as 12 based on the ideal garnet formula. Consider Fe as Fetotal and Fe\(^{3+}\) = 0. The Xpyrope of this garnet is _.
