Step 1: Apply the Henderson-Hasselbalch equation. \[ \text{pH} = \text{pKa} + \log \left(\frac{\text{[base]}}{\text{[acid]}}\right) \] Step 2: Substitute the given values. \[ \text{pH} = 4.76 + \log \left(\frac{0.05}{0.1}\right) \] Step 3: Calculate the pH. \[ \log \left(\frac{0.05}{0.1}\right) = -0.3010 \] \[ \text{pH} = 4.76 - 0.3010 = 4.459 \] Rounded to two decimal places, the pH is 4.46
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.
A particle dispersoid has 1510 spherical particles of uniform density. An air purifier is proposed to be used to remove these particles. The diameter-specific number of particles in the dispersoid, along with the number removal efficiency of the proposed purifier is shown in the following table:
The overall mass removal efficiency of the proposed purifier is ________% (rounded off to one decimal place).