The minimum frequency of photon required to break a particle of mass $15.348$ amu into $4$ particles is __________ kHz.
[Mass of He nucleus $=4.002$ amu, $1$ amu $=1.66\times10^{-27}$ kg, $h=6.6\times10^{-34}$ J$\cdot$s and $c=3\times10^8$ m/s]
Show Hint
For nuclear reactions, required photon energy is calculated using mass defect: $E=\Delta mc^2$.