Step 1: Understanding the problem.
We are asked to find the total kinetic energy of translation of the molecules in 50 g of CO₂ gas at 17°C.
Step 2: Recall the formula for total translational kinetic energy.
For an ideal gas, the total translational kinetic energy is given by:
\[
E = \frac{3}{2}nRT
\]
where:
\( n \) = number of moles of gas,
\( R \) = universal gas constant = 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹,
\( T \) = temperature in Kelvin.
Step 3: Convert the given quantities.
Given mass of CO₂ = 50 g.
Molar mass of CO₂ = 44 g mol⁻¹.
\[
n = \frac{50}{44} = 1.136 \, \text{mol}.
\]
Temperature = 17°C = 17 + 273 = 290 K.
Step 4: Substitute in the formula.
\[
E = \frac{3}{2} \times n \times R \times T
\]
\[
E = \frac{3}{2} \times 1.136 \times 8.314 \times 290
\]
\[
E = 1.5 \times 1.136 \times 8.314 \times 290 = 4102.8 \, \text{J}.
\]
Step 5: Final Answer.
\[
\boxed{E = 4102.8 \, \text{J}}
\]