The heat of formation of MgO at 300 K and 1 bar pressure is -600.60 kJ mol$^{-1}$. The free energy (in kJ mol$^{-1}$) of formation of MgO at 280 K is ......... (Round off to nearest integer)
To find the Gibbs free energy of formation of MgO at 280 K, we use the relationship:
ΔG = ΔH - TΔS
1. Calculate ΔH at 280 K:
The heat capacity data allows us to adjust the ΔH value from 300 K to 280 K using:
ΔH(T₂) = ΔH(T₁) + ∫(T₁ to T₂) ΔCP dT
Given constant ΔCP from 280 to 300 K, the ΔH change from 300 K to 280 K is:
ΔH(280) = ΔH(300) - ΔCPΔT
where ΔCP = CP(MgO) - [CP(Mg) + 0.5CP(O₂)]
ΔCP = 27.0 - [24.9 + 0.5(29.4)] = -12.6 J mol-1 K-1
ΔH(280) = -600.60 - (-12.6)(20/1000)
ΔH(280) = -600.60 + 0.252 = -600.348 kJ mol-1
2. Calculate ΔSreaction:
The entropy change for the reaction:
ΔS = Sm(MgO) - [Sm(Mg) + 0.5Sm(O₂)]
ΔS = 0 - [0 + 0.5(205.2)] = -102.6 J mol-1 K-1 = -0.1026 kJ mol-1 K-1
3. Calculate ΔG at 280 K:
ΔG(280) = ΔH(280) - TΔS
ΔG(280) = -600.348 - 280(-0.1026)
ΔG(280) = -600.348 + 28.728 = -571.62 kJ mol-1
Final result: ΔG = -572 kJ mol-1 (rounded to nearest integer)
The number of chiral carbon centers in the following molecule is ............... 
A tube fitted with a semipermeable membrane is dipped into 0.001 M NaCl solution at 300 K as shown in the figure. Assume density of the solvent and solution are the same. At equilibrium, the height of the liquid column \( h \) (in cm) is ......... 
An electron at rest is accelerated through 10 kV potential. The de Broglie wavelength (in A) of the electron is .............
The number of stereoisomers possible for the following compound is .............. 