The zero-point energy of a harmonic oscillator is given by the formula: E0 = (1/2)hν, where h is Planck's constant, and ν is the frequency in Hz. First, we need to convert the frequency from cm−1 to Hz:
1 cm−1 = 100 cm = 100 m−1, hence, the frequency ν = 2000 cm−1 × 3.00 × 1010 cm/s = 6.00 × 1013 Hz.
Now, calculate the zero-point energy in Joules:
E0 = (1/2) × 6.62 × 10−34 J s × 6.00 × 1013 Hz = 1.986 × 10−20 J.
Convert the zero-point energy to electron volts (eV):
E0 (eV) = 1.986 × 10−20 J ÷ 1.6 × 10−19 J/eV ≈ 0.1241 eV.
The computed zero-point energy is 0.12 eV when rounded to two decimal places, [0.12, 0.13].

One mole of a monoatomic ideal gas starting from state A, goes through B and C to state D, as shown in the figure. Total change in entropy (in J K\(^{-1}\)) during this process is ............... 
The number of chiral carbon centers in the following molecule is ............... 
A tube fitted with a semipermeable membrane is dipped into 0.001 M NaCl solution at 300 K as shown in the figure. Assume density of the solvent and solution are the same. At equilibrium, the height of the liquid column \( h \) (in cm) is ......... 