Step 1: Using radioactive decay law.
\[
\frac{N}{N_0} = \left(\frac{1}{2}\right)^{\frac{t}{t_{1/2}}}
\]
Here, remaining activity = 75% = 0.75, half-life $t_{1/2} = 245$ days, and time = $x$ days.
Step 2: Substituting values.
\[
0.75 = \left(\frac{1}{2}\right)^{\frac{x}{245}}
\]
Taking logarithm on both sides:
\[
\log 0.75 = \frac{x}{245}\log \left(\frac{1}{2}\right)
\]
Step 3: Simplifying logarithms.
\[
\log 0.75 = \log \left(\frac{3}{4}\right) = \log 3 - \log 4
\]
\[
= 0.4771 - 2(0.3010) = -0.1249
\]
Also,
\[
\log \left(\frac{1}{2}\right) = -\log 2 = -0.3010
\]
Step 4: Solving for $x$.
\[
\frac{x}{245} = \frac{-0.1249}{-0.3010} = 0.415
\]
\[
x = 245 \times 0.415 = 101.7 \approx 102
\]
Step 5: Conclusion.
The value of $x$ is approximately 102 days.