Molarity (M) is defined as moles of solute per liter of solution.
\[Molarity = \frac{Moles\ of\ solute}{Volume\ of\ solution\ (L)}\]
Given that the solution is 1/20 M, the molarity is:
\[Molarity = \frac{1}{20} M = 0.05M\]
The volume of the solution is 250 mL, which is equal to 0.25 L. We can calculate the moles of glucose needed:
\[Moles = Molarity × Volume = 0.05M × 0.25L = 0.0125 moles\]
Now, we can calculate the mass of glucose required:
\[Mass = Moles × Molar\ mass = 0.0125 moles × \frac{180\ g}{mol} = 2.25 g\]
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.
What is Microalbuminuria ?
The output (Y) of the given logic implementation is similar to the output of an/a …………. gate.