To find the power consumed by the load resistance connected to the secondary side of the transformer, we need to follow these steps:
\( V_s = \frac{V_p}{\text{turns ratio}} \)
\( V_s = \frac{230}{10} = 23 \, \text{V} \)
\( I_s = \frac{V_s}{R} \)
\( I_s = \frac{23}{46} = 0.5 \, \text{A} \)
\( P = I_s^2 \times R \)
\( P = (0.5)^2 \times 46 = 0.25 \times 46 = 11.5 \, \text{W} \)
Therefore, the power consumed in the load resistance is 11.5 W.
The correct answer is 11.5 W.
Given:
\(\frac{V_1}{V_2} = \frac{N_1}{N_2} = 10 \implies V_2 = \frac{230}{10} = 23 \, \text{V}.\)
Power consumed:
\(P = \frac{V_2^2}{R} = \frac{23 \times 23}{46} = 11.5 \, \text{W}.\)
The Correct answer is: 11.5 W

Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
Which of the following best represents the temperature versus heat supplied graph for water, in the range of \(-20^\circ\text{C}\) to \(120^\circ\text{C}\)? 