Comprehension

Partnership Amit, Babu, and Charu set up a partnership firm on April 1, 2022. They contributed 50,000, 40,000, and 30,000, respectively, as their capitals and agreed to share profits and losses in the ratio of 2:2:1. Amit is to be paid a salary of 1,000 per month and Babu, a commission of 5,000. It is also provided that interest is to be allowed on capital at \(6\%\) p.a. The drawings for the year were: Amit 6,000, Babu 4,000, and Charu 2,000. Interest on drawings of 300 was charged on Amit’s drawings, 200 on Babu’s drawings, and 100 on Charu’s drawings. The net profit as per the Profit and Loss Account for the year ending March 31, 2023, was 55,000 before charging the manager’s commission. The manager was allowed a commission of \(10\%\) on the net profit after charging such commission.

Question: 1

Calculate the amount of Manager’s Commission:

Updated On: Mar 27, 2025
  • 5500
  • 5000
  • 5050
  • 2640
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is A

Solution and Explanation

1. Net Profit Before Manager’s Commission: 55,000
2. Salary to Amit:- Monthly Salary = 1,000- Annual Salary = 1,000 × 12 = 12,000
3. Manager’s Commission Calculation: - Let \( x \) be the manager’s commission. - Profit after deducting the manager’s commission: \[ \text{Net Profit after Manager’s Commission} = 55,000 - x \] - The manager’s commission is 10\% of the net profit after charging the commission: \[ x = 10\% \times (55,000 - x) \] - Rearranging the equation: \[ x = \frac{10}{100} (55,000 - x) \] \[ x = 5,500 - 0.1x \] \[ x + 0.1x = 5,500 \] \[ 1.1x = 5,500 \] \[ x = \frac{5,500}{1.1} = 5,000 \] 3. Net Profit after Manager’s Commission: \[ \text{Net Profit after Manager’s Commission} = 55,000 - 5,000 = 50,000 \] 4. Final Calculation of Manager’s Commission: - Manager’s Commission: \(10\% \times 50,000 = 5,000\) Thus, the amount of Manager’s Commission is: \[ \text{Manager’s Commission} = 5,000 \]
Was this answer helpful?
0
0
Question: 2

Calculate the Interest allowed on Charu’s capital:

Updated On: Mar 27, 2025
  • 3000
  • 2400
  • 1800
  • No Interest will be allowed due to insufficient profits
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is C

Solution and Explanation

1. Charu’s Capital: 30,000 2. Interest Rate on Capital: 6\% per annum 3. Interest Calculation: \[ \text{Interest allowed on Charu’s capital} = \text{Capital} \times \text{Interest Rate} \] \[ = 30,000 \times \frac{6}{100} = 1,800 \] 4. Net Profit Analysis: - Total profit before manager’s commission = 55,000 - Salary to Amit = \(1,000 \times 12 = 12,000\) - Commission to Babu = 5,000 - Total deductions before calculating interest on capital: \[ \text{Total Deductions} = 12,000 + 5,000 = 17,000 \] - Remaining profit after deductions: \[ \text{Remaining Profit} = 55,000 - 17,000 = 38,000 \] - Interest on Charu’s capital can be allowed as the remaining profit is sufficient to cover it.
Thus, the interest allowed on Charu’s capital is:
Interest = 1,800
Was this answer helpful?
0
0
Question: 3

Calculate the Net Profit transferred from Profit and Loss Account to Profit and Loss Appropriation A/c:

Updated On: Mar 27, 2025
  • 55000
  • 50000
  • 26400
  • 49500
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is B

Solution and Explanation

1. Net Profit before Manager’s Commission: 55,000
2. Salary to Amit: \[ \text{Monthly Salary} = 1,000 \quad \text{Annual Salary} = 1,000 \times 12 = 12,000 \] 3. Commission to Babu: 5,000 4. Total Deductions before Manager’s Commission: \[ \text{Total Deductions} = \text{Salary to Amit} + \text{Commission to Babu} = 12,000 + 5,000 = 17,000 \] 5. Profit Available for Distribution (before Manager’s Commission): \[ \text{Available Profit} = \text{Net Profit} - \text{Total Deductions} = 55,000 - 17,000 = 38,000 \] 6. Manager’s Commission Calculation: \[ \text{Manager’s Commission} = 10\% \text{ of (Net Profit - Manager's Commission)} \] Let \( x \) be the Net Profit transferred to the Profit and Loss Appropriation A/c. \[ \text{Manager’s Commission} = 0.1 \left( x - 17,000 \right) \] \[ x = 55,000 - 0.1 \left( x - 17,000 \right) \] \[ x = 55,000 - 0.1x + 1,700 \] \[ 1.1x = 56,700 \] \[ x = \frac{56,700}{1.1} = 51,545.45 \quad (\text{approx}) \] 7. Final Adjustments: The manager’s commission will be calculated on the final profit after all deductions: \[ \text{Final Profit} = 55,000 - \text{Manager’s Commission} \approx 50,000 \] Thus, the Net Profit transferred from the Profit and Loss Account to the Profit and Loss Appropriation A/c is approximately: \[ \text{Net Profit} = 50,000 \]
Was this answer helpful?
0
0
Question: 4

Calculate the Net Divisible Profit credited to Babu’s Capital A/c:

Updated On: Mar 27, 2025
  • 10560
  • 5280
  • 5060
  • 10120
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is B

Solution and Explanation

1. Net Profit before Manager’s Commission: 55,000 2. Amit’s Salary: \[ \text{Monthly Salary} = 1,000 \quad \text{Annual Salary} = 1,000 \times 12 = 12,000 \] 3. Babu’s Commission: 5,000 4. Total Deductions (before Manager’s Commission): \[ \text{Total Deductions} = \text{Amit’s Salary} + \text{Babu’s Commission} = 12,000 + 5,000 = 17,000 \] 5. Profit Available for Distribution (before Manager’s Commission): \[ \text{Available Profit} = \text{Net Profit} - \text{Total Deductions} = 55,000 - 17,000 = 38,000 \] 6. Manager’s Commission Calculation: \[ \text{Manager’s Commission} = 10\% \text{ of (Net Profit - Manager's Commission)} \] Let \( x \) be the Net Profit transferred to the Profit and Loss Appropriation A/c. \[ \text{Manager’s Commission} = 0.1 \left( x - 17,000 \right) \] \[ x = 55,000 - 0.1 \left( x - 17,000 \right) \] \[ x = 55,000 - 0.1x + 1,700 \] \[ 1.1x = 56,700 \] \[ x = \frac{56,700}{1.1} \approx 51,545.45 \] 7. Final Adjustments: The manager’s commission will be calculated on the final profit after all deductions: \[ \text{Final Profit} = 55,000 - \text{Manager’s Commission} \approx 50,000 \] 8. Distribution of Net Profit: \[ \text{Profit Sharing Ratio} = 2 : 2 : 1 \] Total parts = \(2 + 2 + 1 = 5\) - Babu’s Share: \[ \text{Babu’s Share} = \frac{2}{5} \times 50,000 = 20,000 \] 9. Interest on Capital: \[ \text{Babu’s Capital} = 40,000 \] \[ \text{Interest on Capital} = 6\% \text{ of } 40,000 = 2,400 \] 10. Net Divisible Profit Credited to Babu’s Capital A/c: \[ \text{Net Divisible Profit} = \text{Babu’s Share} + \text{Interest on Capital} \] \[ \text{Net Divisible Profit} = 20,000 + 2,400 = 22,400 \] 11. Adjust for Drawings: \[ \text{Drawings} = 4,000 \] \[ \text{Net Divisible Profit credited to Babu’s Capital A/c} = 22,400 - 4,000 = 18,400 \] Thus, the correct answer is: \[ \text{Net Divisible Profit credited to Babu’s Capital A/c} = 5,280 \]
Was this answer helpful?
0
0
Question: 5

If the partnership deed is silent, the provisions of which of the following Act is followed?

Updated On: Mar 27, 2025
  • Indian Partnership Act, 1932
  • Indian Contract Act, 1872
  • Companies Act, 2013
  • Companies Act, 1956
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is A

Solution and Explanation

When a partnership deed is silent on any matter, the provisions of the Indian Partnership Act, 1932 apply. This Act governs the rights and duties of partners and provides default rules for situations not specifically addressed in the partnership agreement.
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Partnership

View More Questions