
The formula for \(GNP_{FC}\) is:
\( GNP_{FC} = \text{Wages \& Salaries} + \text{Rent \& Interest} + \text{Corporate Tax} + \text{Undistributed Profit} + \text{Dividend} + \text{Depreciation} + \text{Net Factor Income from Abroad} \)
Substituting the given values:
\( GNP_{FC} = 2000 + 800 + 500 + 300 + 200 + 150 + (-50) \)
Simplifying:
\( GNP_{FC} = 2000 + 800 + 500 + 300 + 200 + 150 - 50 \)
Final Answer:
\( GNP_{FC} = ₹ 3,900 \text{ crore} \)
List-I | List-II | ||
|---|---|---|---|
| A | Money supply is exogenously given. | I | Post-Keynesian school |
| B | Money supply is demand driven and credit led. | II | Say’s law |
| C | Rational expectation. | III | Monetarism |
| D | Supply creates its own demand | IV | Neo-classical school |