Kc for the reaction \[ A(g) \rightleftharpoons T(K) + B(g) \] is 39.0. In a closed one-litre flask, one mole of \( A(g) \) was heated to \( T(K) \). What are the concentrations of \( A(g) \) and \( B(g) \) (in mol L\(^{-1}\)) respectively at equilibrium?
To find the equilibrium concentrations of \(A(g)\) and \(B(g)\), we need to analyze the reaction \[ A(g) \rightleftharpoons T(K) + B(g) \] with a given equilibrium constant (\(K_c\)) of 39.0.
Initially, 1 mole of \(A(g)\) is present in a 1-litre flask at \(T(K)\), making the initial concentration of \(A(g)\), \([A]_0 = 1 \, \text{mol L}^{-1}\).
At equilibrium, let the change in concentration of \(A(g)\) that reacted be \(x \, \text{mol L}^{-1}\). Therefore, the equilibrium concentrations can be expressed as:
Substituting these expressions into the equilibrium expression for \(K_c\):
Thus,
Solving for \(x\):
\(x = 39.0(1 - x)\)
\(x = 39.0 - 39.0x\)
\(x + 39.0x = 39.0\)
\(40.0x = 39.0\)
\(x = \frac{39.0}{40.0}\)
\(x = 0.975\)
This implies:
Thus, the equilibrium concentrations of \(A(g)\) and \(B(g)\) are respectively 0.025 mol L\(^{-1}\) and 0.975 mol L\(^{-1}\). The correct answer is \(0.025, 0.975\).
The speed at which a chemical reaction takes place is called the rate of reaction. The rate of reaction depends on various factors like concentration of the reactants, temperature, etc. The relation between the rate of reaction and the concentration of reacting species is represented by the equation \( r = k[A]^x[B]^y \), where \( x \) and \( y \) are the order of the reaction with respect to the reactants A and B, respectively. The overall order of the reaction is \( x + y \). The rate of reaction can also be increased by the use of a catalyst which provides an alternate pathway of lower activation energy. It increases the rate of forward and backward reactions to an equal extent. It does not alter the Gibbs energy of the reaction.
Which of the following are ambident nucleophiles?
[A.] CN$^{\,-}$
[B.] CH$_{3}$COO$^{\,-}$
[C.] NO$_{2}^{\,-}$
[D.] CH$_{3}$O$^{\,-}$
[E.] NH$_{3}$
Identify the anomers from the following.

The standard Gibbs free energy change \( \Delta G^\circ \) of a cell reaction is \(-301 { kJ/mol}\). What is \( E^\circ \) in volts?
(Given: \( F = 96500 { C/mol}\), \( n = 2 \))