Step 1: The energy required for the electron to escape is given as: \[ E = 2.18 \times 10^{-18} \, \text{J} \times 1.5 = 3.27 \times 10^{-18} \, \text{J} \] Step 2: The wavelength of the emitted electron can be found using the de Broglie equation: \[ \lambda = \frac{h}{p} \] where \( p = \sqrt{2mE} \), and \( h \) is Planck's constant, \( m \) is the mass of the electron, and \( E \) is the energy.
Step 3: Substituting values: \[ \lambda = \frac{h}{\sqrt{2m \times 3.27 \times 10^{-18}}} \]
Given the function:
\[ f(x) = \begin{cases} \frac{(2x^2 - ax +1) - (ax^2 + 3bx + 2)}{x+1}, & \text{if } x \neq -1 \\ k, & \text{if } x = -1 \end{cases} \]
If \( a, b, k \in \mathbb{R} \) and \( f(x) \) is continuous for all \( x \), then the value of \( k \) is:
Given the function:
\[ f(x) = \begin{cases} \frac{2x e^{1/2x} - 3x e^{-1/2x}}{e^{1/2x} + 4e^{-1/2x}}, & \text{if } x \neq 0 \\ 0, & \text{if } x = 0 \end{cases} \]
Determine the differentiability of \( f(x) \) at \( x = 0 \).
A magnet suspended in a uniform magnetic field is heated so as to reduce its magnetic moment by 19%. By doing this, the time period of the magnet approximately
A Carnot heat engine has an efficiency of 10%. If the same engine is worked backward to obtain a refrigerator, then the coefficient of performance of the refrigerator is
Match the following physical quantities with their respective dimensional formulas.