In the following circuit, the average voltage \[ V_o = 400 \left(1 + \frac{\cos \alpha}{3} \right) {V}, \] where \( \alpha \) is the firing angle. If the power dissipated in the resistor is 64 W, then the closest value of \( \alpha \) in degrees is:

Understanding the Circuit The circuit consists of a three-phase half-wave controlled rectifier feeding an RL load with a battery in series. The average output voltage is given by: \[ V_o = 400 \left(1 + \frac{\cos \alpha}{3} \right) \, {V} \] Given: - Resistor \( R = 1\, \Omega \) - Power dissipated in resistor \( P = 64 \, {W} \) - Battery voltage = 500 V
Step 1: Find average current \[ P = I_{avg}^2 R \Rightarrow 64 = I_{avg}^2 \Rightarrow I_{avg} = \sqrt{64} = 8 \, {A} \] Step 2: Voltage across resistor \[ V_R = I_{avg} \cdot R = 8 \cdot 1 = 8 \, {V} \] Step 3: Find total output voltage \( V_o \) \[ V_o = V_R + {Battery voltage} = 8 + 500 = 508 \, {V} \] Step 4: Plug into average voltage formula \[ 508 = 400 \left(1 + \frac{\cos \alpha}{3} \right) \] \[ \Rightarrow \frac{508}{400} = 1 + \frac{\cos \alpha}{3} \] \[ \Rightarrow 1.27 = 1 + \frac{\cos \alpha}{3} \] \[ \Rightarrow \frac{\cos \alpha}{3} = 0.27 \] \[ \Rightarrow \cos \alpha = 0.81 \] \[ \Rightarrow \alpha = \cos^{-1}(0.81) \approx 35.9^\circ \] \[ \boxed{\alpha \approx 35.9^\circ} \]
In an experiment to measure the active power drawn by a single-phase RL Load connected to an AC source through a \(2\,\Omega\) resistor, three voltmeters are connected as shown in the figure below. The voltmeter readings are as follows: \( V_{{Source}} = 200\,{V}, \quad V_R = 9\,{V}, \quad V_{{Load}} = 199\,{V}. \) Assuming perfect resistors and ideal voltmeters, the Load-active power measured in this experiment, in W, is __________ (round off to one decimal place).

In the circuit, \( I_{\text{DC}} \) is an ideal current source, the transistors \( M_1 \), \( M_2 \) are assumed to be biased in saturation wherein \( V_{\text{in}} \) is the input signal and \( V_{\text{DC}} \) is the fixed DC voltage. Both transistors have a small signal resistance of \( R_{ds} \) and transconductance of \( g_m \). The small signal output impedance of the circuit is:

Assuming ideal op-amps, the circuit represents:

Selected data points of the step response of a stable first-order linear time-invariant (LTI) system are given below. The closest value of the time constant (in seconds) of the system is:
\[ \begin{array}{|c|c|} \hline \textbf{Time (sec)} & \textbf{Output} \\ \hline 0.6 & 0.78 \\ 1.6 & 2.8 \\ 2.6 & 2.98 \\ 10 & 3 \\ \infty & 3 \\ \hline \end{array} \]