Question:

In order to prepare a buffer solution of pH 5.74, sodium acetate is added to acetic acid. If the concentration of acetic acid in the buffer is 1.0 M, the concentration of sodium acetate in the buffer is __________ M. (Round off to the Nearest Integer). [Given : pKa (acetic acid) = 4.74]

Show Hint

If $pH = pK_a + 1$, then $[\text{Salt}] = 10 \times [\text{Acid}]$. If $pH = pK_a$, then $[\text{Salt}] = [\text{Acid}]$.
Updated On: Jan 21, 2026
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 10

Solution and Explanation

Step 1: Use Henderson-Hasselbalch equation: $pH = pK_a + \log \frac{[\text{Salt}]}{[\text{Acid}]}$.
Step 2: $5.74 = 4.74 + \log \frac{[\text{Salt}]}{1.0}$.
Step 3: $1.0 = \log [\text{Salt}] \implies [\text{Salt}] = 10^1 = 10$ M.
Was this answer helpful?
0
0

Questions Asked in JEE Main exam

View More Questions