The speed of sound in air is affected by temperature. At 0°C, the speed is 331 m/s. The relationship between the speed of sound in air and temperature can be expressed by the formula:
v = v0 + 0.6 × T
where:
Given that v0 = 331 m/s and T = 35°C, substitute the values into the formula:
v = 331 + 0.6 × 35
Calculate the result:
Add this to the initial speed at 0°C:
v = 331 + 21 = 352 m/s
Therefore, the speed of sound in air at 35°C is approximately 351.6 m/s.
Two loudspeakers (\(L_1\) and \(L_2\)) are placed with a separation of \(10 \, \text{m}\), as shown in the figure. Both speakers are fed with an audio input signal of the same frequency with constant volume. A voice recorder, initially at point \(A\), at equidistance to both loudspeakers, is moved by \(25 \, \text{m}\) along the line \(AB\) while monitoring the audio signal. The measured signal was found to undergo \(10\) cycles of minima and maxima during the movement. The frequency of the input signal is _____________ Hz.
(Speed of sound in air is \(324 \, \text{m/s}\) and \( \sqrt{5} = 2.23 \)) 
Consider the following statements: Statement I: \( 5 + 8 = 12 \) or 11 is a prime. Statement II: Sun is a planet or 9 is a prime.
Which of the following is true?
The value of \[ \int \sin(\log x) \, dx + \int \cos(\log x) \, dx \] is equal to
The value of \[ \lim_{x \to \infty} \left( e^x + e^{-x} - e^x \right) \] is equal to