The density \( \rho \) of a cubical block is given by: \[ \rho = \frac{{mass}}{{volume}} = \frac{m}{a^3} \] where \( m \) is the mass and \( a \) is the side length of the cube. The relative error in density is given by: \[ \frac{\Delta \rho}{\rho} = \frac{\Delta m}{m} + 3 \cdot \frac{\Delta a}{a} \] Given:
Error in mass \( \frac{\Delta m}{m} = 2% \)
Error in side length \( \frac{\Delta a}{a} = 1% \)
Substituting the values: \[ \frac{\Delta \rho}{\rho} = 2% + 3 \cdot 1% = 2% + 3% = 5% \] Thus, the error in the determination of the density is 5%.
Final Answer: 5%
A small bob A of mass m is attached to a massless rigid rod of length 1 m pivoted at point P and kept at an angle of 60° with vertical. At 1 m below P, bob B is kept on a smooth surface. If bob B just manages to complete the circular path of radius R after being hit elastically by A, then radius R is_______ m :
Which of the following are ambident nucleophiles?
[A.] CN$^{\,-}$
[B.] CH$_{3}$COO$^{\,-}$
[C.] NO$_{2}^{\,-}$
[D.] CH$_{3}$O$^{\,-}$
[E.] NH$_{3}$
Identify the anomers from the following.

The standard Gibbs free energy change \( \Delta G^\circ \) of a cell reaction is \(-301 { kJ/mol}\). What is \( E^\circ \) in volts?
(Given: \( F = 96500 { C/mol}\), \( n = 2 \))