A laser beam has intensity of $4.0\times10^{14}\ \text{W/m}^2$. The amplitude of magnetic field associated with the beam is ______ T. (Take $\varepsilon_0=8.85\times10^{-12}\ \text{C}^2/\text{N m}^2$ and $c=3\times10^8\ \text{m/s}$)
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 