Question:

If 5 pencils cost ₹20, what is the cost of 8 pencils?

Show Hint

Find the cost of one item first, then multiply by the required number to get the total cost.
Updated On: May 19, 2025
  • 32 
     

  • 30 
     

  • 25 
     

  • 28

Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is A

Solution and Explanation


Cost of 5 pencils = ₹20
Cost of 1 pencil = 20 ÷ 5 = ₹4
Cost of 8 pencils = 8 × 4 = ₹32

Answer: ₹32
Was this answer helpful?
0
0