(i) Radius (r) of sphere = 10.5 cm
Surface area of sphere = \(4\pi r^2\)
= 4 × \(\frac{22}{7}\) × (10.5cm)2
= 1386 cm2
Therefore, the surface area of a sphere having radius 10.5cm is 1386 cm2 .
(ii) Radius(r) of sphere = 5.6 cm
Surface area of sphere = \(4\pi r^2\)
= 4 × \(\frac{22}{7} \)× (5.6cm)2
= 394.24 cm2
Therefore, the surface area of a sphere having radius 5.6 cm is 394.24 cm2 .
(iii) Radius (r) of sphere = 14 cm
Surface area of sphere =\( 4\pi r^2\)
= 4 × \(\frac{22}{7}\) × (14cm)2
= 2464 cm2
Therefore, the surface area of a sphere having radius 14 cm is 2464 cm2 .
एक गोलाची त्रिज्या 7 सेमी असेल तर त्याचे वर्तुळ क्षेत्रफळ काय असेल?
(i) The kind of person the doctor is (money, possessions)
(ii) The kind of person he wants to be (appearance, ambition)
ABCD is a quadrilateral in which AD = BC and ∠ DAB = ∠ CBA (see Fig. 7.17). Prove that
(i) ∆ ABD ≅ ∆ BAC
(ii) BD = AC
(iii) ∠ ABD = ∠ BAC.
