Find the least horizontal force \( P \) to start motion of any part of the system of three blocks resting upon one another as shown in the figure. The weights of blocks are \( A = 300 \, {N}, B = 100 \, {N}, C = 200 \, {N} \). The coefficient of friction between \( A \) and \( C \) is 0.3, between \( B \) and \( C \) is 0.2 and between \( C \) and the ground is 0.1.

Step 1: Calculate the total friction force required to overcome.
Normal force on C = 600 N (sum of all weights)
Friction force on C = 0.1 × 600 N = 60 N
Friction force between B and C = 0.2 × 100 N = 20 N
Friction force between A and C = 0.3 × 200 N = 60 N
Total friction force to overcome = 60 N + 20 N + 60 N = 140 N
Step 2: Assess the minimum force required.
To initiate motion, the applied force P must overcome the total friction force of 140 N. Thus, P must be at least 140 N.
Young double slit arrangement is placed in a liquid medium of 1.2 refractive index. Distance between the slits and screen is 2.4 m.
Slit separation is 1 mm. The wavelength of incident light is 5893 Å. The fringe width is:
Which of the following are ambident nucleophiles?
[A.] CN$^{\,-}$
[B.] CH$_{3}$COO$^{\,-}$
[C.] NO$_{2}^{\,-}$
[D.] CH$_{3}$O$^{\,-}$
[E.] NH$_{3}$
Identify the anomers from the following.

The standard Gibbs free energy change \( \Delta G^\circ \) of a cell reaction is \(-301 { kJ/mol}\). What is \( E^\circ \) in volts?
(Given: \( F = 96500 { C/mol}\), \( n = 2 \))