Find mean of the following frequency table:

Step 1: Find class marks (mid-points)
$0$–$6\Rightarrow x_1=\dfrac{0+6}{2}=3$; $6$–$12\Rightarrow x_2=9$; $12$–$18\Rightarrow x_3=15$; $18$–$24\Rightarrow x_4=21$; $24$–$30\Rightarrow x_5=27$.
Step 2: Use $\bar{x}=\dfrac{\sum f_ix_i}{\sum f_i}$
$\sum f_i=5+9+10+12+4=40$.
$\sum f_ix_i=5(3)+9(9)+10(15)+12(21)+4(27)$
$\hspace{2.8cm}=15+81+150+252+108=606$.
Step 3: Compute the mean
\[ \bar{x}=\frac{\sum f_ix_i}{\sum f_i}=\frac{606}{40}=15.15. \] \[ \boxed{\text{Mean }=15.15} \]
The following table shows the literacy rate (in percent) of 35 cities. Find the mean literacy rate.
\[\begin{array}{|c|c|c|c|c|c|} \hline \text{Literacy rate (in \%)} & 45-55 & 55-65 & 65-75 & 75-85 & 85-95 \\ \hline \text{Number of cities} & 3 & 10 & 11 & 8 & 3 \\ \hline \end{array}\]
The following table gives the literacy rate (in percentage) of 35 cities. Find the mean literacy rate.
| Literacy rate (in %) | 45 - 55 | 55 - 65 | 65 - 75 | 75 - 85 | 85 - 95 |
| Number of cities | 11 | 10 | 7 | 4 | 4 |
A class teacher has the following absentee record of 40 students of a class for the whole term. Find the mean number of days a student was absent.
| Number of Days | 0 - 6 | 6 - 10 | 10 - 14 | 14 - 20 | 20 - 28 | 28 - 38 | 38 - 40 |
| Number of Students | 11 | 10 | 7 | 4 | 4 | 3 | 1 |
To find out the concentration of SO\(_2\) in the air (in parts per million, i.e., ppm), the data was collected for 30 localities in a certain city and is presented below:
| Concentration of SO\(\bf{_2}\) (in ppm) | Frequency |
0.00 - 0.04 0.04 - 0.08 0.08 - 0.12 0.12 - 0.16 0.16 - 0.20 0.20 - 0.24 | 4 9 9 2 4 2 |
The table below shows the daily expenditure on food of 25 households in a locality
| Daily expenditure (in Rs) | 100 - 150 | 150 - 200 | 200 - 250 | 250 - 300 | 300 - 350 |
| Number of households | 4 | 5 | 12 | 2 | 2 |
Find the mean daily expenditure on food by a suitable method.