The correct answer is 3
ΔTb = i × Kb × m
ΔTf = i × Kf × m i = 1
4 = 1 × Kb × 1.5
4 = 1 × Kf × 4.5
\(\frac{K_b}{K_f} = 3\)
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

A solution is a homogeneous mixture of two or more components in which the particle size is smaller than 1 nm.
For example, salt and sugar is a good illustration of a solution. A solution can be categorized into several components.
The solutions can be classified into three types:
On the basis of the amount of solute dissolved in a solvent, solutions are divided into the following types: