(i) Slant height (l) of cone = 14 cm
Let the radius of the circular end of the cone be r.
We know, CSA (Curved surface area) of cone = \(\pi rl\)
\(\pi rl\) = 308
\(r = \frac{308 cm²}{\pi l}\)
\(r =\frac{ 308 cm²}{14 cm} \times \frac{7}{22}\)
= 7 cm
Therefore, the radius of the circular end of the cone is 7 cm.
(ii) Total surface area of cone = CSA of cone + Area of base
\(=\pi r (l + r)\)
= \(\frac{22}{7} \)× 7 cm × (7 cm + 14 cm)
= 22 cm × 21 cm
= 462 cm²
Therefore, the total surface area of the cone is 462 cm2 .
(i) The kind of person the doctor is (money, possessions)
(ii) The kind of person he wants to be (appearance, ambition)
ABCD is a quadrilateral in which AD = BC and ∠ DAB = ∠ CBA (see Fig. 7.17). Prove that
(i) ∆ ABD ≅ ∆ BAC
(ii) BD = AC
(iii) ∠ ABD = ∠ BAC.
