Given in the question: Car moving with speed = 72kmh-1
Change speed from 72kmh-1 = 72×\(\frac{5}{18}\)ms-1 = 4×5 m/s = 20 m/s
The coefficient value caused by the static friction between the tire and the road = 0.5
So, the acceleration will be = 10×0.5 ms-2
This is due to frictional force. So, this is negative.
Hence, a = -5 ms-2
Initial velocity, u = 20 ms-1
Final velocity, v = 0
We need to find the distance between the initial and final travel points to know when it will stop. So, we may apply a kinematic equation for this. That is,
v2 - u2 = 2as
Keeping value in it,
02 - (20)2 = 2(-5)s
Solving it,
⇒ 400 =10s
Doing cross multiplication:
⇒ \(\frac{400}{10}\) = s
∴ s = 40m
So, the shortest distance where the car will be stopped is 40 m.
Hence, the correct option is B.

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
Read More: Work and Energy