Given, \(k\) = 7.896 × 10-5 S m-1 c
= 0.00241 mol L-1
Then, molar conductivity, \(\land_m = \frac{\kappa}{c}\)
= \(\frac{7.896\times10^{-5} S cm^{-1}}{0.00241 mol L^{-1}}\times \frac{1000 cm^3}{L}\)
= 32.76S cm2 mol-1
Again, \(\land^0_m\)= 390.5 S cm2 mol-1
\(\alpha = \frac{\land_m}{\land^0_m}\) = \(\frac{32.76 \text{S cm}^2 \text{mol}^{-1}}{390.5 S \text{cm}^2 \text{mol}^{-1}}\)
Now,
= 0.084
Dissociation constant, \(\kappa_a = \frac{c\alpha^2}{(1-\alpha)}\)
= \(\frac{(0.00241 mol L^{-1})(0.084)^2}{(1-0.084)}\)
= 1.86 \(\times\) 10-5 mol L-1


Electricity is passed through an acidic solution of Cu$^{2+}$ till all the Cu$^{2+}$ was exhausted, leading to the deposition of 300 mg of Cu metal. However, a current of 600 mA was continued to pass through the same solution for another 28 minutes by keeping the total volume of the solution fixed at 200 mL. The total volume of oxygen evolved at STP during the entire process is ___ mL. (Nearest integer)
Given:
$\mathrm{Cu^{2+} + 2e^- \rightarrow Cu(s)}$
$\mathrm{O_2 + 4H^+ + 4e^- \rightarrow 2H_2O}$
Faraday constant = 96500 C mol$^{-1}$
Molar volume at STP = 22.4 L
Conductance is an expression of the ease with which electric current flows through materials like metals and nonmetals. In equations, an uppercase letter G symbolizes conductance. The standard unit of conductance is siemens (S), formerly known as mho.
Conductance in electricity is considered the opposite of resistance (R). Resistance is essentially the amount of friction a component presents to the flow of current.