Step 1: Understanding Dalton’s Law of Partial Pressures
Dalton’s Law states that the partial pressure of a gas is proportional to its mole fraction in the mixture. The partial pressure is given by:
\[
P_{\text{gas}} = X_{\text{gas}} \times P_{\text{total}}
\]
Where:
\( P_{\text{gas}} \) is the partial pressure of the gas,
\( X_{\text{gas}} \) is the mole fraction of the gas,
\( P_{\text{total}} \) is the total pressure.
Step 2: Calculate the mole fraction of each gas
We are given the mass percentages of the gases and their molar masses:
Mass percentage of nitrogen (\(N_2\)) = 70.0%
Mass percentage of oxygen (\(O_2\)) = 27.0%
Mass percentage of argon (\(Ar\)) = 3.0%
The moles of each gas are calculated by dividing the mass by the molar mass of each gas:
\[
\text{Moles of } N_2 = \frac{70}{14} = 5 \, \text{moles}
\]
\[
\text{Moles of } O_2 = \frac{27}{16} = 1.6875 \, \text{moles}
\]
\[
\text{Moles of } Ar = \frac{3}{40} = 0.075 \, \text{moles}
\]
Now, the total moles of gases:
\[
\text{Total moles} = 5 + 1.6875 + 0.075 = 6.7625 \, \text{moles}
\]
Step 3: Calculate the partial pressures
The mole fraction of each gas is given by:
\[
X_{N_2} = \frac{5}{6.7625} = 0.7396, \quad X_{O_2} = \frac{1.6875}{6.7625} = 0.2499, \quad X_{Ar} = \frac{0.075}{6.7625} = 0.0111
\]
Now, calculate the partial pressures:
\[
P_{N_2} = X_{N_2} \times P_{\text{total}} = 0.7396 \times 1.15 = 0.8516 \, \text{atm}
\]
\[
P_{O_2} = X_{O_2} \times P_{\text{total}} = 0.2499 \times 1.15 = 0.2879 \, \text{atm}
\]
\[
P_{Ar} = X_{Ar} \times P_{\text{total}} = 0.0111 \times 1.15 = 0.0128 \, \text{atm}
\]
Step 4: Calculate the ratios
(i) The ratio of the partial pressures of nitrogen to oxygen is:
\[
\frac{P_{N_2}}{P_{O_2}} = \frac{0.8516}{0.2879} = 2.96
\]
(ii) The ratio of the partial pressures of oxygen to argon is:
\[
\frac{P_{O_2}}{P_{Ar}} = \frac{0.2879}{0.0128} = 11.2
\]
Thus, the correct answer is (4) 2.96, 11.2.