Weights of emails:
Corporate = 0.60, \qquad Gmail = 0.30, \qquad Yahoo = 0.05, \qquad Zoho = 0.05.
Spam rates:
Corporate = 1% = 0.01,
Gmail = 2% = 0.02,
Yahoo = 3% = 0.03,
Zoho = 3% = 0.03.
Total spam probability:
\[
P(\text{spam})
= 0.60(0.01) + 0.30(0.02) + 0.05(0.03) + 0.05(0.03).
\]
Compute each term:
\[
0.60(0.01) = 0.006,
0.30(0.02) = 0.006,
0.05(0.03) = 0.0015,
0.05(0.03) = 0.0015.
\]
Add them:
\[
P(\text{spam}) = 0.006 + 0.006 + 0.0015 + 0.0015 = 0.015.
\]
Convert to percentage:
\[
0.015 \times 100 = 1.5%.
\]
Thus, the final answer is:
\[
\boxed{1.5%}
\]